Sadjarska izobraževanja in Občni zbor
Šilentabor je bil poseljen že v prazgodovini in rimski dobi, zlato dobo pa je doživel v času turških vpadov. Danes nas preseneti s čudovitim razgledom ter cerkvijo svetega Martina.
Park vojaške zgodovine je muzejsko in doživljajsko središče, ki nastaja na območju starih italijanskih kasarn v Hrastju v Pivki. Seznanimo se o večtisočletni vojaški in utrdbeni dediščini Pivške kotline. Na Svetem Primožu nad Pivko je podzemna utrdba, ki je bila ena najbolj utrjenih točk v Alpskem zidu ob italijansko–jugoslovanski meji.
Dvorec Turn se nahaja v bližini Prema. Legenda pravi, da je dvorec s podzemnim hodnikom povezan z gradom Prem. Na gradu vam lahko postrežejo z odličnim sirom in drugim izdelki iz ovčjega mleka. Vas Prem na eni strani slemena varuje cerkev sv. Helene s prvimi poslikavami Toneta Kralja, na drugi pa grad Prem, ki izvira iz romanske dobe. Na obnovljenem gradu Prem je na ogled muzejska zbirka o gradovih v porečju reke Reke in bogata arheološka zbirka. Na gradu potekajo tudi razne prireditve in grajske poroke. V poslopju nekdanje ljudske šole je urejena spominska soba pesnika Dragotina Ketteja, enega od štirih stebrov slovenske moderne, ki se je rodil na Premu.
Reka Reka, ki jo domačini imenujejo Velika voda, ali po domače »Vjlka Uoda«, izvira v Dletu. Ponikne pa v škocjanske jame in se kot reka Timava prikaže malo pred izlivom v Jadransko morje.
Vrbiške šeme predstavljajo veliko družino, ki jo vodita ta star in ta stara. Črni liki so ta beu in ta črn louc, ki sta tudi največji posebnosti vrbiških šjem, Zeljeni Juri, karabačar, debeluh, hudiči, poskočna cupranca, obredni orači z vpreženimi uosli in babec z babo v košu. Bele šeme predstavljajo beli pari v barvitem vezenem okrasju, ki jih pred vsiljivci branita dva budna policaja. pustni liki so na nek način povezani z življenjem in usodami domačinov. Posebnost vrbiškega pustovanja je ustaljen scenarij tridnevnega dogajanja.
Snežnik je najvišja nealpska gora v Sloveniji, ki tvori izrazito pregrado nad Kvarnerskim zalivom. Očara nas z razgledom ter pestrim cvetjem. Počitniško naselje Sviščaki v osrčju Snežniških gozdov, so izhodišče za vzpon na Snežnik in izlete v prostrane gozdove snežniške gozdove. Pozimi pa se lahko spustimo po belih strminah na tamkajšnjem manjšem smučišču. Gozdna pristava Mašun leži v Snežniških gozdovih v sedlu, ki je naraven prehod med Pivško planoto in Loško dolino. Sredi gozda se bohotijo ostanki dveh stolpičev, zgrajenih v romantičnem slogu, ki sta edini ostanek nekdanjega lovskega gradiča.
Škocjanske jame so sistem vodnih jam, ki jih je ustvarila reka Reka. Zaradi svoje izjemnosti so od leta 1986 vpisane na seznam svetovne naravne in kulturne dediščine pri Unes-cu. Na površju nad jamo je prikazana zgodovina odkrivanja škocjanskih jam in postopek pridobivanja žita v času ornega poljedelstva v Jurjevem in J’kopinovem skednju.
Na obronkih Javornikov se dviga razgledni vrh Svete Trojice, pod katerim naj bi ležal legendarni Vrh od Svete Trojice, dom Martina Krpana. V okolici Pivke se nahaja Krpanova pot.
Tradicija kamnoseštva na Kalu sega že v 19. stoletje. Spomeniki, znamenja, pivški križi, okenski in vratni okvirji so dediščina kamnosekov, ki je še danes lepo vidna.
Na gradu Kalc je svoja najplodnejša leta preživel tudi pesnik in narodni buditelj, pravnik, politik ter skladatelj Miroslav Vilhar. Grad Kalc se je zapisal v zgodovino leta 1869, ko je Miroslav Vilhar organiziral množično politično zborovanje »Pivški tabor na Kalcu« z zahtevo po Zedinjeni Sloveniji.
Posebnost Ilirske Bistrice je staro mestno jedro, prepletan-je ljudskega stavbarstva iz 19. stoletja s stavbami trgovskega, poslovnega in upravnega značaja. Slap Sušec nas navduši po obilnem dežju. Nad njim pa naj-demo ostanke utrjene postojanke iz pozne rimske dobe, ki je kasneje postala srednjeveški grad Gradina.
V času pusta ženske in otroci vreščijo in bežijo po vaških cestah Brkinov, za njimi pa se podijo škoromati, ki ohranjajo bogato ljudsko tradicijo. Škopit s svojimi kleščami ujame izzivajoče otroke ali ženske, škoromat pa jih namaže s sajami, ki simbolizirajo plodnost. Škoromati v vas prinesejo srečo in veselje, škopit pa s svojo grozljivo podobo odganja temne sile narave.
Mlinarstvo in žagarstvo sta bili vodilni panogi v porečju reke Reke. Na dveh domačijah ob reki lahko z mislimi odplava-mo nazaj skozi čas in se prepustimo utripu življenja nekoč. Domačija Novak je poznana po svojem ognjišču, ki se nahaja v črni kuhinji. Pravo doživetje je tudi Novakov mlin, katerega večkrat poženejo. Nižje ob toku Reke se nahaja Domačiji Žagar, kjer se nahajata obnovljena žaga in mlin.
Mlinarstvo in žagarstvo sta bili vodilni panogi v porečju reke Reke. Na dveh domačijah ob reki lahko z mislimi odplava-mo nazaj skozi čas in se prepustimo utripu življenja nekoč. Domačija Novak je poznana po svojem ognjišču, ki se nahaja v črni kuhinji. Pravo doživetje je tudi Novakov mlin, katerega večkrat poženejo. Nižje ob toku Reke se nahaja Domačiji Žagar, kjer se nahajata obnovljena žaga in mlin.
Dolina reke Glinščice izvira nad vasjo Klanec pri Kozini, je prava zakladnica naravnih in kulturnih zanimivosti, čudovita za sprehode, kolesarjenje in pohodništvo. Kjer kratki južni brkinski potoki na kraškem površju poniknejo, je nastal splet številnih slepih dolin Brezoviška slepa dolina velja za največjo v Sloveniji.
Divaška jama je dolga 700 m in ima več kot 1500 m poti. Pri ogledu jame se spustimo 76 m v podzemlje jame.
Vremščica je greben, ki se med Postojnskim poljem in dolino Reke razteza od Divače do Pivke. Obiskovalce omamijo predvsem redke travniške cvetlice in odličen ovčji sir.
Sadjarska izobraževanja in Občni zbor
Sadjarska izobraževanja
ponedeljek, 05. marca 2018, OŠ A.Žnideršiča, Ilirska Bistrica, ob 18.00 h Janez Gačnik: Razmnoževanje sadnih rastlin
Redčenje jablan
110 let uradne žganjekuhe v Brkinih
Vabilo – ocenjevanje sadnih sokov